טיקים וחרדות

ניווט מהיר

טיקים הם שם כולל למגוון רחב של תופעות חיצוניות והן יכולות להתפרץ בקרב מבוגרים וילדים כאחד, בכל גיל ובכל מצב אישי. חקר טיקים, מדוע הם מופיעים ומה המנגנון הפיזיולוגי שמפעיל אותם שייך לעולם הנוירולוגיה ובמקרים רבים הופעת הטיקים מקושרת לנושא של חרדות, כלומר הטיקים עצמם הם הסבר פיזי וחזותי לחרדות או פחדים שאנשים חווים. יש מקרים שבהם הטיקים חולפים מעצמם לאחר מספר הופעות ויש פעמים שבהן הם נשארים לצמיתות. גם החומרה או דרגת הנראות שלהם לא קבועה – הם יכולים להיות חלשים ובקושי מורגשים ויכולים גם להיות משמעותיים וכאלה שנראים מרחוק. כך או כך חשוב מאד לטפל בהם בשני מישורים – האחד הוא להבין מה גורם להם או מה גרם להם להתפרץ והשני הוא הקלה על הטיקים עצמם והפיכתם לכמה שפחות נראים.

 

מה כדאי לדעת על טיקים?

כאשר נראה שאצל ילד מתחילים להופיע טיקים – חשוב מאד לפנות אל גורם מקצועי על מנת להבין לעומק במה מדובר. חשוב לשים לב לשינויים נוספים בהתנהגות, כמו גם לנסות לשחזר האם קרה אירוע משמעותי שאולי היווה טריגר לפרוץ הטיקים. חשוב מאד, בעיקר אם מדובר בילדים, לשמור על אווירה רגועה בבית עד לבירור הרפואי על מנת שלא להחמיר את הטיקים. ברוב המקרים, כאמור, הטיקים יקושרו לחרדות וצריך יהיה לבחון מה עבר על הילד ממש לפני שהטיקים החלו להופיע. מכיוון שילדים לא תמיד יכולים או מצליחים לתאר באופן מילולי את מה שהם מרגישים או את מה שעבר עליהם ולכן בעת מצוקה הטיקים יתפרצו כביטוי לחשש, לפחד אמיתי או לטראומה שקורמת עור וגידים. חשוב לקבל מידע מקצועי ומהימן אודות הטיקים, כמו למשל במידע שמופיע באתר האינטרנט tics.co.il וכך לקבל רקע כללי לפני שניגשים לרופא. אפשר בתור התחלה לפנות אל רופא הילדים שמכיר את הילד ובהמשך לפנות למומחה לנוירולוגיה שיש לו התמחות ספציפית בטיקים.

 

טיקים וחרדות אצל מבוגרים

חשוב לדעת ולהבין שטיקים יכולים בהחלט להופיע גם אצל מבוגרים ולכן מודעות לנושא הזה יכולה לעשות הרבה סדר עבור מי שלא בטוח מה לעשות או לא מבין מה עובר עליו. כמו כל עניין רפואי אחר – ברגע שיודעים שהוא קיים ויכול להתפרץ אצל כל אדם ללא קשר לגיל שלו או למה שקורה לו בשגרת היומיום שלו – כך קל יותר להבין שמדובר בתופעה שיכולה להיות מנת חלקו של כל אדם. חשוב לפנות לרופא כמה שיותר מהר, שכן ככל ומאבחנים את הטיקים מוקדם יותר אפשר גם להבין מה הסיבה להופעתם וגם לטפל בהם. במקרים אחרים אפשר יהיה להפחית את הנראות החיצונית שלהם וזה בהחלט יהיה משמעותי, הן עבור מבוגרים והם עבור ילדים. כיום יש מגוון שיטות טיפול ואיש מקצוע יידע להתאים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר