טיקים אצל ילדים – זיהוי הסימנים, אבחון וטיפול

ניווט מהיר

רבים מאיתנו נתקלו בטיקים אצל ילדים, בין אם מדובר בילדים שלנו, או בתקופה שאנחנו היינו ילדים ואפילו בילדים אותם אנו רואים ביום יום במקומות שונים. התופעה די שכיחה ובעולם הרפואה מעריכים כי כעשרים אחוז מכלל הילדים יסבלו מטיקים בשלב כזה או אחר של חייהם. סיבת ההופעה של הטיקים אינה ידועה כמו גם ההיעלמות שלהם שהיא יחסית מסתורית ולעיתים מתרחשת לאחר זמן מה ולעיתים לאחר מספר שנים. הטיקים מופיעים בשתי צורות כאשר האחת היא פשוטה יותר- אלו המשפיעים על שריר אחד בדרך כלל ויופיעו בעיקר בפנים בדמות של מצמוץ, משיכה באף או השמעת קול לא רצונית, ולעיתים יופיעו באיברים אחרים. קבוצה שנייה היא הטיקים המורכבים שמשפיעים על קבוצת שרירים ויכולים להופיע בדמות של טיק בחגורת הכתפיים שעובר ליד או טיק ברגל וכדומה. לעיתים, התופעה עשויה להעיד על התפתחותה של תסמונת טורט.

טיקים אצל ילדים- כיצד מטפלים בהם?

הטיקים אינם גורמים נזק עבור הילדים אך הדבר המרכזי הוא שהם מפריעים לילדים בתפקוד היום יומי בדגש על התפקוד החברתי, שכן אותם ילדים עלולים לסבול מהצקות של חבריהם לספסל הלימודים ולהיתקל בקשיים ביצירת קשר עם ילדים חדשים או בני זוג.

ישנן מספר שיטות שיכולות להקל על התופעה ולגרום להם להיעלם בצורה מהירה כאשר אם מדובר בטיק מינורי שלא משפיע לרעה על תפקוד הילד יש לעזוב אותו ולתת לו להיעלם מעצמן. טיקים שמגיעים מאיזור הידיים או הרגליים לעיתים יעלמו לאחר שהילד או הילדה יתחילו בפעילות גופנית בעוד שאחרים לעיתים יעלמו לאחר טיפול פסיכולוגי של הילדים היות והתופעה במקרים רבים נקשרת לקושי רגשי אותם חווים הילדים במהלך חייהם. בכל מקרה אין להעניש את הילדים על הטיקים הלא רצוניים הללו היות וזה יכול רק להעמיק את הבעיה, אלא למצוא גורם מתאים לטיפול, כפי שהיינו מחפשים ראומטולוג ילדים מומלץ עבור כאבי גדילה, למשל.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר