מחלות סופניות – אלה הסימנים שדורשים תשומת לב

ניווט מהיר

אין דבר חשוב בחיים כמו הבריאות. יש דברים שאפשר להסתדר בלעדיהם – הבריאות אינה אחד מהם. כל אדם צריך לשמור היטב על בריאות איתנה וטובה ככל האפשר ולהימנע מכל דבר אשר עלול לפגום בבריאותו. יש בתקופה זו אינספור סוגים או מינים של מחלות – קלות או קשות, מזדמנות או כרוניות, כאלה שחולים בהן פעם אחת ומבריאים ולצערנו גם לא מעט כאלה שנחשבות לסופניות, כלומר מחלות שאי אפשר להירפא מהן וסופן מוות. כיום יש מודעות הולכת וגוברת כלפי התקופה שיודעים עליהם שהיא הסוף של החיים ולכן יש חשיבות לשיפור איכות החיים של החולה כמה שרק אפשר. מצד שני – יש לא מעט סימנים או נורות אזהרה שאפשר לראות או לחוות וצריך להתייחס אליהם במלוא תשומת הלב על מנת להבין בדיוק במה מדובר.

 

איך מגלים מחלות סופניות?

חשוב מאד להיות קשובים לגוף ולשים לב לכל תחושת חוסר נוחות או כאב שחשים, כמו גם לשינויים שרואים או מרגישים בגוף. רוב המחלות יתחילו בכאבי ראש, בטן, סחרחורת או חום ולכן סימנים אלה בהחלט יכולים להיות הראשונים שצריך להתייחס אליהם ולא לבטל אותם או להתייחס אליהם בקלות ראש. מי שסומך על בדיקות או טיפולי רפואה מערבית יידע לפנות אל הרופא שמכיר אותו, לשתף בתחושות שהוא חש או בתסמינים שהוא רואה וחווה וישמע את דעתו המקצועית של הרופא. חשוב מאד להקשיב להן ולמלא אחר ההנחיות שלו באופן מלא ללא יוצא מן הכלל. בדרך זו אפשר להבטיח הקלה משמעותית או לפחות דחייה של מחלה או כאבים חמורים. גם מחלות סופניות ורציניות מתחילות מבדיקות שגרתיות אצל רופא המשפחה בקהילה.

 

סוגים שונים של בדיקות לגילוי מחלות סופניות

כיום מוכרים בעולם הרפואה לא מעט טיפולים או בדיקות שהמטרה שלהם היא לאבחן כמה שיותר מהר מחלות שהגוף לוקה בהן. לפעמים הגילוי יהיה מוקדם ויאפשר טיפול או מתן תרופות להקלה אך במקרים רבים יתברר שהמחלה כבר בשלב מתקדם ומסוכן ואין הרבה מה לעשות מלבד להקל על כאבים. בדיקות דם כלליות או ספציפיות לגילוי מחלה מסוימת, שלל בדיקות הדמיה (רנטגן, MRI, סיטי ועוד), בדיקות פולשניות או כירורגיות – בעזרת כל אלה אפשר לגלות מחלות ספציפיות שחושדים בקיומן ולאחר האבחון אפשר יהיה לעשות סדר רפואי, להחליט על אופן הטיפול או ההקלה על הכאבים וחוסר הנוחות וכמובן שכל זה תוך כדי שיתוף ושקיפות מול המטופל. גם בדיקות דם שגרתיות שמבצעים על בסיס תקופתי יכולות להראות ערכים לא תקינים שצריך יהיה להתייחס אליהם ולבדוק בדיוק מה עושים איתם ואיך מבינים את המשמעות שלהם.

 

מחלות סופניות ושיפור איכות החיים

אין ספק שמה שצריך להתרכז בו כאשר מאובחנת מחלה סופנית הוא שיפור איכות החיים של החולה. חשוב לעשות כל מה שאפשר על מנת להקל על כאבים או חוסר נוחות שהוא חש, לספק לו תרופות שיגרמו לו לשינה טובה ואיכותית וכמובן לסדר את המקום שבו הוא נמצא, בין אם זה המיטה האישית בבית ובין אם הוא שוכב בבית חולים או הוספיס. חשוב שיהיה לו חם ונעים, מומלץ לשהות לצידו על מנת לספק לו מצב רוח מרומם ותחושה טובה, שכן אין ספק שבחברת בני משפחה או חברים אהובים תקופת החיים האחרונה יכולה להיות לפחות הרבה יותר נוחה ונעימה ואין ספק שזה מה שמגיע למי שאובחן עם מחלה סופנית שאין הרבה מה לעשות איתה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר