נפגעות תקיפה מינית – מה ניתן לעשות?

ניווט מהיר

בשנים האחרונות החינוך והמודעות לנושאי התקיפות המיניות משנה את פניו בצורה דרמטית

בשנים האחרונות ניתן להגיד כי ישנה תנועה בעולם אשר באה לשנות ולהגדיר מחדש את כל מה שידענו וחשבנו בעבר על נושא ההטרדות מיניות. בשל העלאת המודעות הגבוהה לנושאים אלו, כמו ביצוע מעשים מגונים, הטרדות מיניות, ועוד, כיום אנחנו עדים למספר רב יותר של נפגעים או נפגעות תקיפה מינית אשר עוזרים את האומץ הנפשי הרב אשר כרוך על מנת לצאת עם סיפור התקיפה המינית שהם עברו, להעיד ולספר את התקיפות וההטרדות המיניות שהם עברו, ובמקרים רבים אף לפתוח בהליכים משפטים ולדרוש פיצויים ואת הצדק כנגד אלו שתקפו או השפילו אותם מינית.

קצת מידע על נפגעות תקיפה מינית ותנועת MEE TOO

התנועה המפורסמת היותר בשנים האחרונות אשר קמה ובאה במטרה להיאבק ולשנות סדרי עולם בכל הנוגע לעולם הזה של הטרדות ופגיעות מיניות הינה מי טו (ME TOO). מדובר על תנועה אשר קמה על מנת לעודד נפגעים לספר ולשתף את סיפור הפגיעה המינית כנגדם, במטרה להראות ולייצר אמירה בעולם שפגיעה מינית אינה דבר מיוחד וחריג, שכן אנשים רבים באחוזים גבוהים מאוד בעולם חווים הטרדה מינית לפחות פעם אחת בחיים שלהם. עם התפתחות תנועת המי טו היינו עדים למפורסמים רבים בעולם, פוליטיקים, מובילי דעת קהל, ועוד, אשר החליטו להצטרף לתנועה זו במטרה להעלות את המודעות לנושא התקיפות במיניות בעולם ולנסות לשנות את התפיסה התרבותית כלפי מה זה הטרדה מינית בכלל. באתר guy.org.il תוכלו לקבל מידע נוסף על הנושא.

 

מהי תקיפה מינית, וכיצד השינוי בחוק ובתפיסה הציבורית כנגד תקיפות והטרדות מיניות השתנתה בשנים האחרונות?

על פי סעיף מספר 3 בחוק אשר קיים במדינת ישראל כנגד ולמניעת הטרדות מיניות במדינה, הטרדה או פגיעה מינית נחשב בתור כל אחד מהמעשים או הפגיעות הבאות – ביצוע מעשים מגונים ללא רצון או הסכמה מובהקת באדם מסוים, סחיטה באיומים (כולל במקום עבודה) בעלי אופי מיני, הצעות חוזרות בצורה אובססיבית ומטרידה של דברים בעלי אופי מיני, אמירות אשר מבזות ומשפילות בני אדם ומכילות אופי מיני כחלק מאמירות אלה, פרסום והפצה של סרט או הקלטה של בן אדם כאשר הסרטון הוא בעל אופי מיני ונועד לבזות או להשפיל את אותו האדם, ניצות יחסי מרות בעבודה, צבא, בית ספר, ועוד כאשר הניצול מתבצע בצורה בעלת אופי מיני, וההגדרה האחרונה הינה התנכלות לאדם מסוים בצורה מינית ובאופי מיני.

מה ניתן בעצם לעשות כנגד תקיפות או הטרדות מיניות במדינת ישראל?

על פי סעיף 6 בחוק הכתוב במדינת ישראל כנגד הטרדות ותקיפות מיניות, אפשר להגיש תביעה נזיקית (מדובר על תביעה אזרחית בה דורשים פיצוי כספי) העקב כל הטרדה מינית, תקיפה מינית, או התנכלות בעלת אופי מיני. בנוסף על כך ישנה הסתכלות מחמירה על תקיפות מיניות במסגרת העבודה.

הוטרדתי או הותקפתי מינית מה עליי לעשות?

הן להטרדה מינית והן לתקיפה מינית יש השלכות מאוד קשות גם בהיבט המנטלי וגם בהיבט הפסיכולוגי. הכי חשוב במצבים כאלה הוא לדעת שאת לא לבד ויש המון דרכים להתמודד עם המצב. החוק מאוד מחמיר במדינת ישראל לגבי הנושא הזה ולמעשה מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין. בשלב הראשון, מה שצריך לעשות זה לפנות לאחד מהארגונים המסייעים לנשים וגברים שהוטרדו או הותקפו מינית והם בעצם מלווים את המותקף שלב אחר שלב ומנחים אותו לגבי מה הוא צריך לעשות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר