מהו העונש על עיכוב הליכים פלילי?

ניווט מהיר

מהי בקשה לעיכוב הליכים פלילי?

העמדה לדין של בן אדם או העברה של כתב אישום, הינו דבר אשר יכול לפגוע ולהרוס את שמו הטוב של אותו בן אדם, לפגוע בצורה משמעותית במשפחה שלו, ולגרום לו הרס משמעותי ורב. במקרים ספציפיים אך רבים, אפשר להעביר בקשה לעיכוב הליכים שהם פליליים עבור תביעה, ואת זה עושים כדי להשהות ולעצור את התהליך הפלילי שמתנהל כנגד אותו הנאשם. בטקסט הבא, עורך דין בכיר במדינה ישראל מסביר לכם מה זה מענה של עיכוב פלילים, ואילו מקרים מעודדים ומגדילים את הסיכוי לביקוש של הדבר הזה.

עיכוב של הליכים פליליים על פי החוק

לפי סעיף 231 (א) של חוק של הדין והעניין הפלילי – הסמכות לבצע עיכוב של הליכים בצורה פלילית הינה של היועץ המשפטי לממשלה, האחרון רשאי למסור לבית המשפט שהוא החליט לעכב הליכים כנגד הנאשם.
לפניכם ציטוט עיקרי של החוק:

"בכל עת שלאחר הגשת כתב אישום ולפני הכרעת הדין, רשאי היועץ המשפטי לממשלה, בהודעה מנומקת בכתב לבית המשפט, לעכב את הליכי המשפט; הוגשה הודעה כאמור יפסיק בית המשפט את ההליכים באותו משפט".

חשוב לדעת! פנייה בכל שלב לעורך דין מעצרים הינה חשובה והכרחית ביותר, שכן הבקשה לעיכוב הליכים פליליים לרוב מוגשת על ידי בא כוחו של הנאשם. הבקשה בנ"ל צריכה להתבסס על טיעונים אישיים של הנאשם, בנוסף לנימוקים משפטיים חשוב והכרחיים. לאור כל הסיבות האלה, מומלץ ביותר לשכור את שירותיו של עורך דין מעצרים.

איך בוחרים עורך דין בצורה הטובה ביותר?

בכדי לבחור עורך דין מקצועי בכל תחום שהוא חשוב לשים דגש על כמה דברים חשובים. הדבר הראשון הוא הידע והניסיון של עורך הדין. כלומר, עליכם לבחור עורך דין בהתאם לעבירה או למצב בו אתם מואשמים. תוכלו להתייעץ עם אנשים שאתם מכירים או לעשות בירור מעמיק דרך רשת האינטרנט. כמובן, שאם מדובר במקרה דחוף, קיימת חשיבות רבה לבחירת עורך דין זמין וכאן יש את האופציה לבחור במשרד עורכי דין ולא בעורך דין ספיציפי.

 

 

מתי ניתן להגיש בקשה עבור עיכוב של ההליך הפלילי?

לא ניתן למצוא בחוק רשימה מפורטת ומדויקת של מקרים בהם יועץ המשפט של הממשלה יחליט להורות על עיכוב של ההליכים פליליים. למעשה, סמכות זו משומשת על ידי היועץ המשפטי לממשלה רק במקרים חריגים ומיוחדים. לדוגמה – כאשר ישנן נסיבות פרטיות ואישיות רציניות של האדם הנאשם כגון – גילו של הנאשם, מצבו הבריאותי של הנאשם, ועוד..
יש לדעת – טענות אשר קשורות לחומר הראיות ובאמינותם של העדים השונים – לא יקחו שיקול מרכזי או שיקול כלל בשיקולים אשר יובילו להחלטותיו של היועץ המשפטי לממשלה כדי לבצע עיכוב של ההליכים פליליים. חשוב גם לדעת, הנאשם אינו היחיד שיכול להגיש בקשה  שבה תופיע האופציה של לעכב את ההליכים הפליליים, אולם המדינה בעצמה. מדובר רק על מקרים חריגים ובסיטואציות קשות ביותר, שבהם ישנו קושי רב ומורכב לאתר את העדים לתביעה.

האם אפשרי לחדש הליכים פליליים אשר כבר עוכבו?

כפי שנמצא בחוק, היועץ המשפטי למשלה יכול ורשאי לעשות חידוש של ההליכים הפליליים על נאשם, כאשר לא עברו פרקי הזמן והתנאים הבאים:

  • עבירה בצורה של חטא – אי אפשר לעשות מחדש את ההליכים כלל
  • עבירה מסוג עוון – אפשר לעשות בצורה חדשה את התהליכים במרוצת זמן של שנה
  • עבירה שהיא פשע – אפשר לחדש את התהליכים תוך 5 שנים.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר