מהי פסילת רישיון מנהלית?

ניווט מהיר

פסילת רישיון מנהלית הינה מצב שבה רישיון נהיגה נפסל ונלקח מבן אדם מסוים, זאת כאשר הפסילה אינה מתבצעת על ידי סמכות שיפוטית. מדובר על פסילת רישיון אשר מרב המקרים תתבצע על ידי שוטר, כאשר על פי החוק מדובר על תפקיד אשר מאפשר פסילת רישיון הנהיגה במקרים מסוימים וכפי שנכתב ותואר בחוק. במקרים נוספים בהם תתבצע פסילה מנהלית של רישיון נהיגה, הפסילה תתבצע על ידי רשות הרישוי במדינת ישראל, גם במצב הזה רק כפי שנקבע בחוק ועל פי הסמכויות הרלוונטיות אשר ניתנות לרשות הרישוי.

 

לאורך כמה זמן נפסל רישיון הנהיגה כאשר מדובר על פסילת רישיון הנהיגה בצורה מנהלתית?

דבר ראשון עליכם לדעת כי במידה שנתקלתם בסיטואציה של פסילת רישיון נהיגה מנהלתית, מומלץ בחום לפנות לטיפול אצל עו"ד תעבורה, אשר מכיר את החוק ואת המגבלות של החוק, ויכול לעזור לכם לצאת מהסיטואציה הנ"ל כאשר ידיכם על העליונה. דבר שני, פסילה מנהלתית של רישיון נהיגה אשר בוצעה על ידי סמכותו של שוטר, היא פסילת רישיון נהיגה אשר יכולה להיות תקפה לפרק זמן של 30, 60, או 90 ימים, זאת כמובן בהתאם לנסיבות הספציפיות בכל מקרה ולנסיבות הפסילה, ובהתאם לכפי שרשום בחוק.

לעומת זאת, כאשר מדובר על פסילת רישיון נהיגה אשר מתבצעת בהתאם לסמכויות פסילת רישיון הנהיגה של משרד הרישוי, אזי שכעת מדובר על פסילות רישיון נהיגה לאורכי זמן גדולים יותר. פסילה מנהלתית על ידי משרד הרישוי יכולה להתרחש לפרק זמן של 3 חודשים או עד 9 חודשים במקרים מסוימים, ואפילו ניתן במקרים מסוימים לפסול את רישיון הנהיגה לפרקי זמן גדולים וממושכים יותר. כמובן שפסילת רישיון נהיגה על ידי משרד הרישוי מתבצעת גם כן בהתאם לסמכויות אשר ניתנו למשרד הרישוי על פי החוק.

 

האם ניתן לשנות או לבטל את ההחלטה בדבר פסילת רישיון מנהלתית?

כאשר מדובר על סיטואציה אשר לפיה הוטל פסילת רישיון נהיגה מנהלתית על ידי שוטר, אזי שפסילת שכזו ניתנת לערעור ולביטול על ידי פניה לבית המשפט לדיני תעבורה. במרב המקרים, בית המשפט יסכים לבטל את הפסילה, זאת בקרה שהצליחו להוכיח לבית המשפט כי אותו הנהג אינו מסוכן ולא מסכן את האנשים אשר משתמשים בדרך. גם פסילות רישיון אשר מתבצעות בהתאם לשיטת הניקוד (רישום נקודות בהתאם לעבירות תנועה) ניתן לביטול על ידי פנייה לבית משפט לעניינים מנהליים, זאת בעתירה אשר באה כנגד שיקולי הדעת השונים של רשות הרישוי. במקרים שבהם אנו מעוניינים לנסות ולבטל את ההחלטות בדבר פסילת רישיון נהיגה בצורה מנהלית המשוואה הינה פשוטה – ככל שנצליח להוכיח בצורה יותר חזקה לבית משפט כי הנהג הוא אינו אדם מסוכן על הכביש, כך הסיכוי לביטול הפסילה גוברת.

 

איך תימנעו מפסילת רישיון מנהלית?

אולי זה נשמע קצת מצחיק, אבל כל מה שאתם צריכים לעשות כדי להימנע ממצב שבו פוסלים לכם את הרישיון, בין אם מדובר בפסילה המתבצעת על ידי שוטר תנועה, ובין אם על ידי גוף מקצועי אחר, הוא פשוט לנהוג כחוק. אתם צריכים לזכור דבר אחד, שאתם נכנסים לרכב שלכם, ומתיישבים מאחורי ההגה, יש לכם אחריות. אחריות לא רק עליכם, על אלה שיושבים לידכם ומאחוריכם, אלא גם על הולכי הרגל, רוכבי האופניים, רוכבי הקורקינט והאופניים החשמליים ושאר הנהגים הנמצאים על הכביש. תנהגו לפי השילוט, על פי החוק, שמרו על המהירות המותרת ואם ניתן תורידו עוד קצת את הרגל מהגז, אף אחד לא מת מזה, לעומת נהיגה במהירות מופרזת שמסכנת חיים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר