השתלבות נשים בתחום הבנייה

ניווט מהיר

אחד הנושאים הכי מדוברים בשנים האחרונות, נושא שעולה במגוון של תחומים ובכל מיני הקשרים הוא הנושא של שיוויון בין המינים. אנחנו שומעים על זה בחדשות, נחשפים להפגנות, מדברים על זה במקומות עבודה וזה פשוט כאן, אולי אפילו יותר מתמיד. יש דרישה לשיוויון בין המיני בצבא, בתחומים שכביכול היו מיועדים ”לגברים בלבד“, במשרות ניהוליות, באקדמיה, בתחום הרפואה, התעופה, אבל הפעם בחרנו לעסוק בנושא של השתלבות נשים בתחום הבנייה.

 

חלה עליה בכמות הנשים שעובדות בתחום

אנו עדים לכך שתחום הבנייה כל הזמן מתייעל ויש המון חברות שמנסות לשנות את שיטות הבנייה המסורתיות ולהתקדם קדימה. זה בא לידי ביטוי בבחירה להתקין חיפוי קירות חוץ המסייעים בשמירה על הסביבה שלנו ומייעלים תהליכים אנרגתיים, בייבוא של חומרי בניה חדשים המסייעים להפחית משמעותית את עלויות הבניה וכן, גם בשילוב נשים בתחום. נשים שהחלו לעסוק בתחום מעידות על כך שהן מרגישות תחושת שליחות. שהן מרגישות שזו ההזדמנות שלהן לבנות את הארץ ולהיכנס לפרויקטים משמעותיים ולהיות חלק ממהפכה שלמה בתחום. מכיון ויש הרבה חומרים שמחליפים את חומרי הבניה הישנים, העבודה נחשבת לפפחות פיזית והמוצרים הרבה יותר קלים ממה שהיה נהוג לעבוד איתו בעבר. למעשה, כל הענף הזה נמצא במצוקת כוח אדם במגוון של היבטים וגם בהיבט המקצועי רואים את זה.

 

למה זה קורה?

משום שצעירים שמסיימים לימודים, מחפשים להיכנס לתפקידים ומשרות ניהוליות והם פחות רוצים להיכנס לעבודות בשטח. יחד עם זאת, נשים רבות דווקא שמות לב כי הענף הזה כל הזמן נמצא בהתפתחות, הוא מואץ ונראה כי יש עלייה בכמות הנשים שמעוניינות במשרות מהסוג הזה. במקביל, קיימת גם מצוקת דיור ויש מאות אולי אלפי פרויקטים הנמצאים בסוג של ”הולד“ ונראה כי המחירים מתחילים לרדת ולוחות הזמנים נוטים דווקא להתקצר. ברגע שעוד ועוד חברות ויזמים יכניסו נשים לעבודה בשטח, ניתן יהיה לייעל תהליכים וענף הבניה יהפוך מישן ומיושן למודרני. הרעיון הוא לקחת את תחום הבניה ולהפוך אותו לחלק ממגמת ההייטק שתופסת תאוצה. זה כולל התייעלות שלמה במגוון תהליכים: תכנוניים וביצועיים גם יחד.

מה צופן לנו העתיד?

אי אפשר בלי בנייה. התחום רק צובר תאוצה כל הזמן ואנו עדים לפרויקטים רבים של התחדשות עירונית, התפתחות בתחום התחבורה והתשתיות לצד בניה ירוקה ואקולוגית יותר. הרעיון הוא לחסוך במשאבים, בזמן ולייעל תהליכים כמה שניתן. נראה כי כניסה של כוח נשים לתחום הבניה יביא איתו תועלות רבות.

 

כמה טיפים לאישה שמתחילה לעבוד בתחום הבנייה

  1. אל תחששי בכלל מההבדלים המגדריים. כל עוד את מתחברת לתחום ומרגישה שיש לך בו מקום, זה מה שחשוב.
  2. הגדירי לעצמך מטרות ושימי לב שאת מקפידה לעמוד בלוחות זמנים, עומדת בתקציבים הנדרשים ושומרת על עבודה איכותית ללא פשרות.
  3. זה נכון שהשתלבות בענף על ידי נשים היא צעד מבורך ועדיין חשוב לזכור שנדרשת עבודה מאומצת. לרוב תצטרכי לעבוד לא מעט שעות וכמובן שיש תגמול שמצדיק את זה.
  4. מדובר בתחום סופר מגוון שמשלב בתוכו המון תפקידים ונחשב  בתחום של מקצועות מבוקשים. למעשה כמעט כל אחת יכולה למצוא את עצמה משתלבת בו.

 

מאיפה מתחילים?

זה מאוד תלוי מה מעניין אותך. חלק מהמשרות דורשות הכשרה או אפילו תואר אקדמאי כמו תחום ההנדסה למשל שיפתח דלתות בתפקידים כמו ניהול הנדסי ותקציבים, ניהול מכרזים, רכש ובקרה, מהנדסת ביצוע בפרויקטים של מגורים וכדומה. לעומת זאת יש תפקידים שידרשו רק הכשרות ממוקדות וקצרות, לכן זה משהו שצריך לבדוק אותו לפני.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר