כמה זמן מסך לאפשר לילדים?

ניווט מהיר

מצד אחד העולם שלנו מתפתח ונהיה טכנולוגי יותר ויותר מיום ליום. מצד שני, סוגייה חשובה שעולה אשר מעסיקה אנשים רבים, במיוחד כאשר מדובר על הורים צעירים אשר מחזיקים בידם ילדים בגילאים צעירים היא – כיצד ניתן לחשוף את הילדים שלנו בצורה בריאה למסכים ולטכנולוגיה? במידה שאנחנו כן מאפשרים לילדים שימוש במסכים, כיצד ניתן לעשות זאת? כמה זמן מסך עלינו לאפשר לילדים ביום? מדובר על שאלות מאוד גדולות, זאת כאשר לא ניתן לספק לכם תשובה חד משמעית, והתשובה החד משמעית מגיעה בנפרד לכל הורה או לכל משפחה, והיא משתנה בהתאם לנסיבות ובהתאם למה שמתאים לכל הורה או משפחה. אך מצד שני, ניתן לספק להורים צעירים אשר מתמודדים עם דילמה שכזאת מספר טיפים ועצות כיצד לחנך את הילדים בצורה יותר טובה לשימוש במסכים.

כמה זמן מסך לאפשר לילדים – רשימת טיפים והמלצות עבור הורים צעירים לשימוש נכון במסכים

זמן משותף עם התינוק שלכם

חשוב מאוד להימנע משימוש במסכים כשאתם עם הילדים שלכם, ומומלץ מאוד להרחיק טלפונים, או כל סממן טכנולוגי כזה או אחר כמו אוזניות לטלוויזיה, מחשבים ניידים, וכדומה. כשאתם עם הילדים שלכם, הרחיקו כל סממן טכנולוגי והיו איתם פשוט. דברו איתם, צחקו איתם, ותשחקו איתם, ככה הדבר ייכנס לתינוקות שלכם לראש בצורה בריאה כבר מגיל צעיר. אם הילד הגדול שלכם צופה במסך הטלוויזיה, למשל בסלון והילד הקטן שלכם עדיין תינוק, כדאי מאוד להרחיק את התינוק מהמסך ולדחות את החשיפה למסכים כמה שניתן לגילאים מאוחרים יותר.

כאשר הילד שלכם בין שנתיים ואילך

בגיל כזה מומלץ לחשוף את הילדים למסכים בצורה נבונה. ההמלצה היא לחשוף בהתחלה לסרטים מיוחדים שמתאימים לילדים בגילאים הללו, ולתת לילדים לצפות בסרט באורך של עד חצי שעה. מומלץ מאוד להעביר את חווית הצפייה במשותף עם הילד, ולא מתוך רצון להעסיק את הילד ולהימנע מכך שהילד יפריע לכם בעיסוקים שלכם. בנוסף, כדאי לחשוף את הילדים לתכנים חינוכיים ולשים דגש רב על בחירת הסרטונים, הסדרות והסרטים שאתם חושפים אותם אליהם. למשל, אפשר לנצל את זמן המסך להשמעת מוזיקה עבור הילדים שלנו שתורמת רבות לתהליכי התפתחות קוגנטיביים ומשרתת אותנו למגוון של מטרות. אפשר גם לעשות שימוש במסכים לצורך לימוד של שפה נוספת, למשל אנגלית או צרפתית.

החל מגיל חמש ואילך

החל מגיל זה ניתן להאריך את אורך הצפייה בסרטים, או בכלל בכל מדיה שהיא, לא רק כאשר מדובר על טלוויזיה וסרטים. ועדיין, חשוב שתהיו בבקרה על התוכן שהילדים שלכם רואים, כך שהם לא ייחשפו לתוכן בלתי הולם אשר לא מתאים בשום צורה שהיא לצפייה וחשיפה של ילדים בגילאים הללו.

בהיבט של זמנים, כלומר כאשר אנחנו שואלים את עצמנו כמה זמן ביום מומלץ לחשוף את הילדים שלנו למסכים אז התשובה לשאלה הזו היא עד חצי שעה במקסימום בגילאים 2-5 ועד שעה בגילאים מאוחרים יותר. נכון, המציאות והנתונים מראים קצת אחרת אבל ילדים בסופו של דבר מקשיבים להורים שלהם ולכן אפשר להעביר את הזמן ולהסיח את דעתם בעוד המון דרכים כמו משחקי התפתחות, משחקי יצירה, משחקי דמיון, הקראת סיפורים, להכניס אותם ביחד איתנו למטבח כדי לפתח את העצמאות והבטחון העצמי, לרדת איתם לגינה, להזמין חברים למשחק, ללכת לקאנטרי ולחוגים, לצאת לחיק הטבע או אפילו להוציא מהמטבח סיר וכף עץ ולתת להם לשחק בזה. מומלץ למנן את זמני המסך ככל הניתן ולתת לילדים שלנו להתנסות בדברים אחרים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר