שתן אדום – מתי זה מסוכן?

ניווט מהיר

שתן הוא כלי שימושי לאבחון מימי הרפואה הראשונים. רכיבי השתן מניבים סמנים רבים לתרחישים שמתנהלים בגוף, החל מרמות הלחות בגוף ועד לדלקת שמסומנת באמצעות שתן אדום ועשויה להחמיר למצבים בריאותיים מסוכנים, אם אינה מטופלת באופן מידי. כחלק מהיותנו יצורים אנושיים, שאנחנו רואים דם, רובנו נוטים להילחץ, אבל חשוב לציין שדם המופיע כתוצאה ממכה או שריטה, מלחיץ פחות בהשוואה לדם שמגיע מהשתן. יחד עם זאת, גם אם מזהים שתן בצבע אדום, אין סיבה להיכנס ישר ללחץ משום שיש סיבות וגורמים רבים שיכולים להוביל לכך ובאמצעות בדיקה פשוטה ניתן יהיה להבין את הסיבה.

באיזה צבע השתן צריך להיות?

מאמר זה מציג חלק מהתסמינים שאורולוג מאבחן עם הופעת דם בשתן, כדי להרכיב תוכנית טיפול הולמת למניעת סיבוכים.

שתן מורכב מתערובת מים, אלקטרוליטים ופסולת שהכליות מסננות מהדם. במצב של בריאות תקינה ורמות לחות הולמות, השתן שלכם צריך להיות בגוונים של חוסר צבע, לצבע דבש בהיר. כאשר אינכם צורכים מספיק נוזלים, השתן שלכם הופך להיות מרוכז יותר ומופיע בגוון צהוב או ענבר כהה.

שינויים קלים בגוון השתן מדי יום הם תופעה תקינה לחלוטין, אבל הגוון צריך להישאר בטווח מסוים של צהוב. כשגוון השתן משתנה ומתבטא בצבעים שונים, שינויי הצבע עשויים להעיד על מספר מצבים בריאותיים, שחלקם עלולים להיות מסוכנים.

ראשית, מומלץ להירגע, כי במקרים רבים ההסבר פשוט. מזונות מסוימים, אנטיביוטיקה, חומרים משלשלים ואכילת מאכלים עם צבעי מאכל עשויים לשנות באופן זמני את גוון השתן שלכם.

שינויי בגוון השתן שמעידים על מצבים בריאותיים מסוכנים

כמובן ששינויים משמעותיים בגוון השתן מצריכים תשומת לב, מכיוון שהשינוי עלול להוות סימן לבעיה בריאותית גדולה. אם אתם רואים גוון יוצא דופן בשתן, כמו למשל שתן אדום, או סימני דם בשתן, אל תתעלמו מהתסמינים.

צבע אדום או חום כהה בשתן

שתן אדום או חום כהה מעיד על רמת התייבשות חוצה גבולות שעלולה להחמיר למצב בריאותי מדאיג. במצב זה, הטיפול הראשון הוא שתיית כמויות גדולות של נוזלים. שתן בגוון חום כהה עלול להיגרם כתוצאה מחדירת מרה לשתן, שהיא סימן למחלת כבד.

שתן בגוון חלוד או חום כהה הוא גם סימפטום של פורפיריה, הפרעה נדירה שמשפיעה על העור ומערכת העצבים. במקרה ששתיית כמויות גדולות של נוזלים אינה מבהירה את השתן שלכם, יש להתייעץ עם הרופא.

שתן בגוון כתום

גוון כתום בשתן מעיד על העדר שתיית כמויות מספיקות של מים, או על בעיות בכבד או בדרכי המרה. בחלק מהמקרים, גוון כתום בשתן עשוי להיות תוצאה של אכילת מאכלים עם צבע מאכל או צריכת תרופות.

שתן בגוון ורוד עד אדום

ההסבר לשינוי הבלתי צפוי הזה בגוון השתן עשוי להיות פשוט תוצאה של מאכלים מסוימים, כמו למשל אכילת סלק או אוכמניות במהלך היממה האחרונה. אם לא אכלתם מאכלים כאלה, שתן אדום עלול להוות סימן למצב בריאותי חמור, כמו למשל:

  • דם בשתן
  • מחלות תורשתיות כמו מחלת כליות
  • סרטן הכליה או שלפוחית השתן
  • אבנים בכליות
  • דלקת בדרכי השתן
  • בעיות בערמונית
  • הרעלת עופרת או כספית.

בכל מקרה, במידה ומדובר בתופעה שחוזרת על עצמה, או במידה והגוון האדום משלב תסמינים נוספים כמו תכיפות במתן שתן, קושי במתן שתן, כאב במתן שתן וכדומה, יש ליצור קשר עם הרופא בהקדם האפשרי אם צבע השתן אינו חוזר להיות צהוב. אם לא תצליחו לקבוע תור זמין לאורולוג, ניתן לפנות קודם כל לרופא המשפחה שישלח אתכם לביצוע בדיקות שתן ראשוניות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר