אילו מחלות יונים עלולות להפיץ

ניווט מהיר

בני אדם נוהגים לעתים קרובות לטפח בעצמם את היונים והעופות אשר חיים בסביבתם, ובמקרים רבים הדבר מתרחש ללא הבנה מצידם של האנשים, שכן ישנם מחלות יונים. למעשה, יונים יכולות להעביר לבני אדם עם דגש על אוכלוסיות בסיכון כמו תינוקות, ילדים, קשישים ואנשים הסובלים ממערכת חיסונית חלשה מחלות וזיהומים מסוגים שונים. חשוב להבין כי כאשר אנחנו דואגים ליונים ואפילו מאכילים אותן, בצורה כזאת, היונים מתרגלות לתנאי המחייה הטובין, ולא מהססים לעזוב את מקום המגורים שלהם. מצד אחד, קיימים כיום בעולם חובבי יונים רבים, אשר מטפחים את היונים למטרות שונות כגון נוי או כתחביב, אך מצד שני, ישנה אוכלוסייה רבה אשר סובלת מהטרדותיהן הבלתי פוסקות של היונים.

 

הנזקים השונים והמטרדים אליהם יונים יכולים לגרום

כאשר מדברים על הרחקת יונים, חשוב להבין כי היונה הינה חיה צמחונית אשר אוכלת בעיקר גרעינים וסוגים שונים של זרעים אשר ניתן למצוא במקרים רבים אצל בעלי רפתות, שדות שונים של חקלאות, מסעדות ומאפיות שהשאירו את הסחורה שלהם, ונוספים. בישראל יש מספר מיליונים של יונים, ועל כן ניתן להניח כמה נזק מבחינות שונות נגרם לבני אדם על ידי היונים. כאשר מדובר על אזורי מחייה, היונים נוהגות להסתתר במסתורים שונים, ובשל כך הן גורמות לריחות חזקים, לכלוך רב אשר נגרם מהצואה שלהם, וכמו כן גם להפצה של מחלות שונות.

 

מהן המחלות השונות אשר יכולות להיות מופצות על ידי יונים?

יונים נוטות להעביר את המחלות שלהן אל אנשים, אך המחלה באה לידי ביטוי באופן נבדל אצל בני האדם מאשר אצל היונים. מי שככל הנראה יסבול בצורה חמורה ממחלות אלה הן אוכלוסיות של אנשים מבוגרים ושל פעוטות.

  • דלקת מוח נגיפית שם למספר רב של מחלות המועברות על ידי נגיפים שונים. היונה מקבלת את המחלות הללו על ידי יתושים. דלקות מוח נגיפיות יכולות לגרום לבני אדם לתסמינים ותופעות רבות, בין היתר לדלקות בקרום המוח, וכדומה.
  • דררת מדובר על סוג של דלקת עיניים אשר מתרחשת אצל היונים, דררת יכולה במקרים רבים להתפתח ולהוביל במצב מסוים לדלקות במערכות העיכול, ולפגיעה חמורה באיברים נוספים, כגון איברים פנימיים שונים. כאשר הדררת תהינה מועברת לבני אדם, אזי שהיא יכולה לגרום לדלקות ריאות אצל בני אדם. ניתן לטפל בדררת אצל בני אדם באמצעות טיפול תרופתי כגון אנטיביוטיקה.
  • פארטיפוס מדובר על מעין סלמונלה, אשר נמצאת לעתים קרובות בצואה של היונים. בשל כמות צואת היונים הגדולה אשר מצויה בקרב אזורי מגורים ובערים גדולות, פארטיפוס הינה מחלה אשר ניתן לחלות בה לעתים קרובות מאוד. מחלה זו יכולה לעבור לבני אדם על ידי יונים, והיא יכולה במקרים רבות לגרום ליונים לדלקות בפרקים. כאשר בני אדם חווים מצב של פארטיפוס, במצבים רבים וללא כל אבחנה מוקדמת של תסמינים שונים של מחלה זו, הדבר יכול להגיע עד כדי למצב של שלשולים בדרגת קושי חמורה ביותר, ובמצבים שונים לחלוטין יכולה להגיע לכדי התייבשות.

 

איך נמנעים מיונים באזור המגורים שלכם?

כדי שחס וחלילה לא תידבקו או מחלה של יונים תעבור אליכם או אל הקרובים לכם, חשוב להרחיק את היונים מאזור המגורים שלכם. יונים אוהבות לקנן באזורים כמו גגות, מרפסות, פתחים, אדני חלונות, מפתחי כביסה וכדומה. כדי שהן לא יגיעו יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות. קודם כל לשמור על ניקיון באזורים הללו ולא להשאיר אוכל. בנוסף, ניתן למקם נייר כסף ממנו היונים פוחדות או פתרונות נוספים להרחקת יונים כמו דוקרנים, רשתות או ינשופים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר