מה זו הפרעת התנגדות ODD ומה ניתן לעשות בנוגע אליה?

ניווט מהיר

הפרעת התנגדות, ODD, היא בדרך כלל הפרעה שקשה יותר לקבל את עצם קיומה. הסיבה לכך היא בעיקר משום שמדובר על שלל התנהגויות שכאשר הן נמצאות בתוך ה- 'נורמה', הן לא שונות בהרבה מהתנהגויות אותן אנו מקטלגים תחת הכותרת: 'אופי'.

אופי או מזג של אנשים כאלו ואחרים הם לא דבר עליו יש לתת את הדעת. יש כאלו עם 'פתיל קצר' ויש כאלו שנוטים לא לבטא את רגשותיהם. יש ילדים שאוהבים שיעורי ספורט ויש כאלו שאוהבים דווקא מתמטיקה. אבל, כאשר אנו מדברים על הפרעת התנהגות אנו למעשה לוקחים שלל התנהגויות המופיעות באופן תדיר באופן שעלול ממש להקשות על תפקודו של ילד כזה או אחר בתוך חיי היום יום.

ילדים עם ODD חולקים בדרך כלל מאפיינים דומים:

  • מדובר על ילדים שעלולים להתרגז די בקלות.
  • מסרבים לציית לכללים שניתנו על ידי אנשים מבוגרים מהם.
  • עלולים להרגיז בכוונת תחילה.
  • מתווכחים לא מעט.
  • מוטרדים בקלות.
  • קשה להם בדרך כלל לפתח מערכות יחסים נעימות עם חבריהם לכיתה או לכל מסגרת משותפת אחרת.

ההפרעה בדרך כלל תופיע בווריאציה כזו או אחרת עד גיל שש. בדרך כלל אותם ילדים הסובלים מההפרעה יתקשו לנהל אורח חיים תקין ויחוו קשיים גדולים בתפקוד היום יומי.

למה ישנה חשיבות לביצוע אבחון הפרעת התנגדות ODD בשלב מוקדם?

בעבר לא היו לנו הכלים החינוכיים והפסיכולוגיים כדי לעזור לילדים ותלמידים הסובלים מהפרעת התנגדות. בפועל, פעמים רבות ילדים שסבלו מההפרעה נשרו מהלימודים ומצאו את עצמם מתמודדים עם חיים לא קלים שמנעו מהם להגיע להישגים ולממש את הפוטנציאל הטמון בהם.

היום אנו מדברים על עולם שונה לחלוטין. היום אנחנו מבינים שניתן לעזור לילדים הסובלים מההפרעה הזו, באמצעות אבחון הפרעת התנגדות ODD בתור התחלה. אנו יכולים למצוא את הסיבות שהביאו להתפתחות ההפרעה לכתחילה, אם זה בעקבות התנהגות לא מיטיבה של מבוגר אחראי, משום שהילד סובל מהפרעת קשב וריכוז קשה, לקויות למידה או קושי שפתי ולטפל בהם.

כך, אנו יכולים לשנות את תמונת המצב ולייצר לילד סביבה חדשה שתאפשר לו להתגבר על הקושי איתו הוא מתמודד ולחיות חיים רגילים ומאושרים כמו שאר הילדים בני גילו.

איך מתבצע האבחון?

אבחון מסוג זה יכול להתבצע רק על ידי פסיכיאטר או פסיכולוג להם ההרשאה לעסוק בתחום. האבחון כולל שיחה מקדימה עם מבוגר אחראי שתיתן תמונה ראשונית על הילד ועל הקשיים איתם הוא מתמודד. לאחר מכן, תתרחש פגישה שם בעל המקצוע עם הילד שתאפשר לו, על בסיס שיחה להבין במה דברים אמורים.

חשוב לדעת כי האבחון נעשה על ידי אנשי מקצוע מנוסים באופן נעים ומתחשב. בסופו של יום אנו מדברים על אבחון הנעשה על ידי אנשי טיפול הרוצים להיטיב עם הילד ולאפשר לו להתגבר על קשייו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר