מה התפקידים של מומחה לביטחון לאומי?

ניווט מהיר

מדינת ישראל היא מדינה אשר נמצאת כל הזמן בעיסוקים שונים של ביטחון לאומי, גם מבחינה של ביטחון פנים, וגם מבחינה של ביטחון חוץ. המיקום הגיאוגרפי הוא מאוד בעייתי בלשון המעטה, ולא סתם אנחנו כל הזמן חשופים לאיומים של מדינות ערב הנמצאות מסביבנו, זאת בנוסף לפלשתינאים שלא מפסיקים לאיים עלינו כבר שנים רבות. לא סתם כל אזרח במדינת ישראל עתיד לעבור בחייו שירות בטחוני כלשהו המשרת את מדינת ישראל, שכן המצב הביטחוני והעיסוק בסוגיות ביטחוניות מעסיקות אותנו ביום יום שלנו בצורה רחבה מאוד. בעצם, ניתן להגיד בפה מלא שכל מדינה בעולם צריכה מומחה לביטחון לאומי שיכווין, ייעץ, ויוכל להיות הגורם החשוב ביותר שמנחה את המדינה מבחינה אסטרטגית-ביטחונית, בטח כאשר מדובר על מדינת ישראל. כעת מה שנותר – זה לבחור את המומחה לביטחון לאומי המתאים ביותר עבור תפקיד זה, שכן בחירה נבונה של אדם לתפקיד של מומחה זה, יכולה להקל על קבלת ההחלטות של הדרג המדיני במדינה בתחום הביטחוני. אז מה בעצם עושה מומחה לביטחון לאומי?

תחום האחריות והגדרת התפקיד

כפי שהצלחנו להבין מהשורות הקודמות, אזי שלא כל אדם יכול למלא את התפקיד הכל כך חשוב הזה של מומחה לביטחון לאומי. אחד מהאנשים הנהדרים לתפקיד זה, הוא למשל גיורא איילנד, אשר נחשב בעיניי רבים לאחד מהמומחים הגדולים במדינת ישראל לסוגיות של ביטחון לאומי. תפקידו של מומחה זה הינו לבצע הערכה גסה של ההשלכות של כל אירוע שקורה במדינה, על המצב הביטחוני במדינה – כלומר, האם ישנו חשש להתפתחות מערכת טרור, גלי פיגועים, הסלמה ביטחונית, ועוד. ניתן לקרוא ולקבל מידע נוסף עליו באתר האינטרנט שלו ובכתבות השונות המתפרסמות ברשת.

חשיבותו של מומחה לביטחון לאומי

החשיבות של מומחה מסוג זה רבה מאוד, זאת כאשר ברוב המקרים מומחה זה יהיה אדם שיפעל צמוד ויעבוד עם ראש הממשלה. במקרים רבים, הוא יעבוד גם לצד קשת בכירה של שרים במדינה, ועליו בעצם להיות מעורב בנושאים ביטחוניים רבים שמתרחשים במדינה.

לסיכום, אנו חיים במדינה מאוד מורכבת מבחינה מדינית, פוליטית ובטחונית, אנחנו צריכים לשמור על יחסים טובים עם כמה שיותר מדינות כדי ליצור חזית אחידה וטובה. לכן, יש חשיבות גבוהה לתפקידים כמו למשל מומחה לביטחון לאומי שלרוב נבחר בקפידה רבה בהתאם לידע, לניסיון, ליכולות הביטוי, הכרזימה ועוד מאפיינים רבים שנלקחים בחשבון. מדובר באדם חשוב מאוד שמסייע לקבל החלטות לעתים מורכבות ולא פשוטות בכלל, לייעץ וללות את הדרג המדיני והפוליטי. לא מדובר בתפקיד שאפשר ללמוד אותו ככה בקלות, אלא בניסיון שנרכש לאורך שנים רבות תוך הגעה למגוון רחב של תפקידים במהלך החיים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר