בדיקות ללב – אתגרים ופתרונות עדכניים

ניווט מהיר

הלב הוא בין האיברים החשובים ביותר מבחינה בריאותית. בהתאם לכך, גם מקומו בכל הנוגע למחלות, מרכזי מאוד. שיבושים בפעולת הלב, הם במקרים רבים מסכני חיים. מעבר לבדיקות פשוטות כמו בדיקת דופק, בדיקה יסודית של מצב הלב מאתגרת מאוד (ומייד נסביר מדוע). עם זאת, יש לכך כמה וכמה פתרונות טכנולוגיים מצוינים. בין הפתרונות המתוחכמים ביותר, נמצאות הבדיקות מסוג אקו לב, סיטי לב ובדיקת רפואה גרעינית.

 

מיוחד במינו ומסובך לבדיקה

אלה כמה תכונות של הלב, אשר מהוות אתגר בניסיון לאבחן לעומק את מצבו:

  • מיקום פנימי – זה איננו איבר אשר קל להגיע אליו, לשם בדיקה ויזואלית ישירה.
  • בתנועה בלתי פוסקת – איבר זה נמצא בתנועה בלתי פוסקת ומהירה, דבר שמפריע לצלם אותו.
  • חיוני לחיים – תנועה זו, היא לא דבר שפשוט לעצור לשם צילום.
  • מבנה מורכב – ללב חלקים רבים ושונים, בהם חדרים ושסתומים שונים וכן מערכת עורקים וורידים שמתחברים אליו.

 

אקו לב

בנושא בדיקות ללב, אחד הפתרונות הבולטים הוא אולטרסאונד של הלב, אשר ידוע גם בשם אקוקרדיוגרפיה של הלב. בדיקה זו מבוססת על גלי קול, אשר משמשים לסריקת הלב. תודות לכך, אין צורך לחשוף את הגוף לקרינה מייננת ואין לבדיקה כל תופעת לוואי. בדיקת לב באמצעות אקו לב, מסוגלת להפיק עבור הרופא תוצאות בפורמט דו ממדי או תלת ממדי. הבדיקה גם עושה שימוש ב"אפקט דופלר", לשם תיאור כיוון ומהירות של זרימת הדם. בדיקה מסוג זה, זמינה במרכזי אבחון רפואי איכותיים דוגמת מכון מ.א.ר.

 

סיטי לב

בדיקות ללב מסוג "סיטי לב", משתמשות בטכניקת ה-Computed Tomography (טומוגרפיה ממוחשבת או CT). השיטה היא לסרוק את הגוף (ובמקרה זה ספציפית את הלב), בעזרת קרינה מייננת. תוצר הסריקה הוא בפורמט של "פרוסות" מידע, אשר מצטברות לתיאור של הלב כולו. לבסוף, מידע זה "מחובר" במחשב להדמיה סופית אחת, שהיא תלת ממדית וקלה להבנה.

 

בדיקת רפואה גרעינית

במסגרת בדיקות ללב בגישת הרפואה הגרעינית, מזריקים לגוף "רדיואיזוטופים". חומרים אלה פולטים קרינה אשר ניתן לצלם ובאמצעות הצילום, לאבחן את מצב כלי הדם והלב. בדיקה מסוג זה, מכונה גם בשם מיפוי איזוטופים או מיפוי לב.

משלימות זו את זו

הסוגים השונים של הבדיקות ללב, מאפשרים לרופא המטפל להתאים אותן לנסיבות שונות. יש בדיקות ללב שמתאימות במיוחד למשימות מסוימות. בדיקת לב בגישת הרפואה הגרעינית למשל, נפוצה לשם אבחון מחלת לב כלילית וכן כבדיקה לפני ביצוע צנתור לב. אקו לב עשוי לשמש עבור אבחון זרימת הדם בלב ואבחון מצב של אי ספיקה. וכן הלאה. מצד שני, לסוגי בדיקות לב שונות עשויות להיות גם חסרונות ומגבלות, אשר יפסלו אותן עבור מטרה מסוימת. לשם ההמחשה – בדיקת רפואה גרעינית (מיפוי לב) לא מומלצת עבור "בדיקות סקר". זאת, עקב מגבלות שלה בזיהוי חסימות בלב, שהן קטנות יחסית. כמו כן, יש לגבי סוגי הבדיקות השונות שיקולים נוספים, אשר עשויים להיות משמעותיים. למשל שיקולי עלויות וזמן (זמן ההכנה לבדיקה + משך הבדיקה עצמה). או היבטים של היכן זמינים מכשירי בדיקה שונים וקביעת תורים עבורם. כך שמבחר האפשרויות למעשה מאפשר לסוגי הבדיקות השונות להשלים זו את זו. בדיקות אלה הן בלתי פולשניות, קלות יחסית לנבדק וברמת סיכון נמוכה מאוד. ניתן לבצע אותן גם כאשר הנבדק במצב של מנוחה וגם כבדיקה במאמץ. כמו כן, עבור נבדקים שמצבם לא מאפשר בדיקת מאמץ, ישנה אפשרות להזרקת חומרים אשר מדמים מאמץ גופני.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר