מספורטאי חובבן למקצוען בדרך הנכונה

ניווט מהיר

רבים הם בני הנוער בישראל שמשתלבים בחוג ספורטיבי כבר מגיל צעיר מאוד. יש שפע של אפשרויות ומיד אפשר להרגיש לאיזה כיוון כל אחד מהילדים שלנו רוצה ללכת. התעמלות קרקע או מכשירים, כדורגל או כדורסל, שחיה או ריצה, גלישת רוח או גלים, קפיצה לגובה או לרוחק, ג‘ודו או קרטה והרשימה עוד די ארוכה. ארוכה ממש כמו הדרך לאולימפיאדה. מה דרוש מספורטאי מקצוען? איך הופכים מספורטאי חובבן למקצוען? איך יודעים אם זה עוד סתם תחביב להעביר את הזמן ולהתחזק, משהו רגיל של שעות הפנאי עם חברים או מקצוע לכל החיים? אז התשובה היא: פשוט יודעים!

 

מה הדרך להפוך מספורטאי חובבן למקצוען?

ספורטאי מקצוען הוא אדם עם מגוון עצום של יכולות בשלל תחומים. יש לו מצד אחד נתונים פיזיים חשובים בהתאם לסוג הספורט שהוא מבצע כמו גובה, ידיים ורגליים ארוכות, גמישות, יכולות מוטוריות ועוד. מצד שני יש לו גם יכולות פסיכולוגיות חשובות כמו יכולת לעמוד בלחצים ומשברים. שחקן מקצוען מגובה על ידי סוכנות שחקנים שתפקידה לייצג את השחקן בפן המקצועי, לאתר לו את הקבוצות המתאימות לשלב בקריירה שבו הוא נמצא ועוד. ספורטאי מקצוען:

  • מקדיש שעות רבות של אימונים במהלך היום והשבוע כבר מגיל מאוד צעיר.
  • מקדיש זמן בשיפור החולשות שלו ושימור החוזקות שלו.
  • מתאמן בלשפר את גופו הפיזי בהיבט של כוח שריר, זריזות, שיווי משקל וכדומה.

 

מה ההבדל בין ספורטאי מקצועי לכזה שישחק בליגה בכירה או ישתתף בתחרויות מובילות בעולם?

זו עוד שאלה שאפשר ואף כדאי לשאול בהקשר הזה. ממחקרים עולה כי בענפי ספורט קבוצתיים כמו כדורגל, כדורסל, רוגבי וגם בענפים תחרותיים אישיים שאינם קשורים למקצועות הסיבולת, מה שקבע את מדד ההצלחה אצל ספורטאים מובילים בעולם הוא מרכיב הנקרא כוח מתפרץ. הכוונה היא למקסימום כוח בכמה שפחות זמן. אותם ספורטאים שהוכחו כמובילים בעולם לא הראו רק חוזק פיזי, אלא כוח בזמן מאוד קצר. כל הנושא של כוח מתפרץ הוא שילוב בין מרכיבים גנטיים לבין אימונים בלתי פוסקים.

ועוד כמה תכונות ומיומנויות חשובות לספורטאים מקצוענים

ספורטאי מקצוען, ובעיקר שחקן כדורסל, חייב שיהיו לו מיומנויות בין אישיות. הוא צריך לדעת איך לעבוד עם קבוצה. בנוסף, ספורטאי מקצועי צריך לפתח את היכולת להתרכז ולהיות ממוקד, במיוחד בזמן משחק. עליו להיות מסוגל לקחת החלטות חשובות בזמן אמת ובזמנים של לחץ. יש גם לא מעט סוגי ספורט בהם הספורטאים צריכים להיות מסוגלים לתאם בין הידיים לבין הרגליים בו זמנית. כמובן שהתמדה, השקעה, התמודדות עם מצבי משבר חשובים לא פחות מאשר הצד הפיזי שמביאים כל ספורטאי חובבן בדרך להצלחה.

 

אילו עוד ציפיות יש מספורטאים מובילים?

  • לשמור על אורח חיים בריא – הקפדה על תפריט תזונה מותאם אישית, הימנעות משתיית מזונות המכילים אלכוהול, הימנעות מסמים, הקפדה על שעות שינה מספיקות בכל לילה – כל אלה הם קריטיים בדרך להצלחה.
  • אימונים משלימים לפעמים באופן עצמאי- למרות שספורטאים מקצועיים מתמקדים בענף מסוים ומתאמנים בכל יום על אותו ענף באופן ספציפי, למשל כדורגלן התאמן על הבעיטות וההקפצות של הכדור, עדיין יש צורך במגוון רחב של אימונים משלימים. אותם אימונים משתייכים באופן עקיף למקצוע בו הספורטאי עוסק והם משפיעים על קצב ההתקדמות שלו.
  • סתגלנות וגמישות – רוב הספורטאים מקימים לעצמם משפחה והם אבות ואמהות לילדים. המקצוע לפעמים דורש לעשות התאמות וזה משהו שהוא חלק מהתהליך בין אם זה לעבור בית ובין אם לעבור למדינה אחרת לתקופה מסוימת.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לפרסם מאמר באתר?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר